WordPress yardımcı tema dosyaları
08 Mart 2015 Furkan Atabaş 35.261 Okunma Yorum Yok

WordPress yardımcı tema dosyaları


Wordpress

Eğer tema yapmak hakkında ufak bir bilgiye sahipseniz veya bu işlerden biraz anlıyorsanız anasayfa, detay sayfası, içerik listesi sayfası, aranan içerik sayfası, kategoriye ait içerik listesi sayfaları gibi her sayfada olması gereken ama aslında hiç değişmeyecek yada bir değiştiğinde tüm sayfalarda değişecek olan bazı içeriklerin olduğunu bilirsiniz.

Açıklayıcı olsun Örneğin: sitemizin en altında 2015 © Atabaş Yazılım yazısının yazdığını düşünelim bu yazının sitenin her sayfasında görüntülenmesi gerek bunun için bu telif yazımızı her bir tema dosyamızın içerisine eklememiz gerekmekte.

Fakat bir gün gelirde bu yazıyı 2015 © Atabaş Soft olarak değiştirmek istersek temamızın her dosyasına girip tek tek değiştirmemiz gerekebilir. İşte bunu daha kolay bir hale getirebilmek için ekstra tema dosyaları oluşturup her tema dosyamıza tek tek include ediyoruz.

Örneğin footer.php adında bir dosya oluşturup telif yazımızı footer.php dosyamızın içerisine yazıp footer dosyamızı index.php, category.php, page.php, single.php dosyalarımızın en altına çağırıyoruz. Bu durumda telif yazmızı footer.php dosyamızda değiştirdiğimizde tüm dosyalarımızın içerisinde otomatik olarak güncellenmiş oluyor.

Yada diyelim ki site logomuzun sitemizin tasarımının en üstünde bir yeri var. Logomuzun sitemizi gezerken her sayfada görüntülenmesi gerek. Bunun için logo kodlarını tema dosyalarımızın tümüne eklemek gerekiyor ki açtığımız her sayfada gözüksün. Her dosyaya girip tek tek logo kodunu eklemek yerine tema dosyamıza header.php adında bir dosya oluşturup gerekli olan tema dosyalarımızın içerisine header.php dosyasını çağırırız. Böylece her sayfada logo görüntülenir. Ne fark ettiki deminde her dosyaya logo kodu ekliyorduk şimdi girdik dosya çağırma kodu ekledik fazladan bir dosya daha oldu aynı şey diyebilirsiniz. Ama footer örneğini düşünürseniz yarın bir gün logonuzun yanına reklam eklemek istediğinizde reklam kodlarını her dosya yerine sadece header.php dosyasına eklemeniz yetecektir.

İşte wordpress bunun içinde bir kaç tema dosyası ismi belirleyip bu tema dosyalarını include etmek için fonksiyonlar oluşturmuş. Bakalım wordpress yardımcı tema dosyaları nelermiş. (:

 

header.php | header-name.php : Bu dosya sayfamızdaki değişecek içeriğin üst kısımları için düşünülüp hazırlanmış. Örneğin (<head></head> içi kodları, logo, üst menü, slider vb). header-name.php dosyasının olayı ise üst içerikleri bölmeyi düşünebilirsiniz diyedir sanırım. Örneğin: header-menu.php, header-slider.php gibi. Bu dosyaları nasıl çağıracağımız konusuna gelince

 

footer.php | footer-name.php : header.php nin tam tersi olarak düşünülmüş wordpress yardımcı tema dosyalarından biridir.. Sitemizin altında bulunan değişmeyecek olan içerik için oluşturulmuş bir dosya. Kullanımı:

 

sidebar.php | sidebar-name.php :  WordPressin düşündüğü bir bölüm daha sitemizin yan kısmı. Blog sitelerinin sağ veya solunda bulunan kategoriler, arşiv, sayfalar gibi olan bölümü düşünebilirsiniz. Örneğin şu an tarih 7 mart 2015 ve Atabaş Yazılım bloğunun sağ tarafında bulunan profil kartı, kategoriler,  abone olun ve meta kutuları sidebar.php dosyası içerisinde. Tabi siz bu dosyalar içerisine istediğinizi ekleyebilirsiniz. Kullanımı

 

searchform.php : Arama kutusunu eklemek için düşünülmüş olan bir wordpress tema dosyası. Bu dosya içerisine arama formu kodlarını ekleyerek temanızda istediğiniz bir alana include edebilirsiniz. Eğer bu dosya yoksa yine de çağırarak wordpresse ait varsayılan arama formunu temanıza eklemiş olursunuz.

 

comments.php | yorum_sayfasi.php : Sitenizin yorum yapma formu ve yorumlar listesi için düşünülmüş olan wordpress yardımcı dosyasıdır. Bu dosyayı tema klasörü içerisinde oluşturmasanız dahi çağırabilirsiniz. Yorumlar dosyasını oluşturmayıp çağırdığınızda wordpressin kendi oluşturduğu yorum şablonunu temanıza dahil edersiniz. comments.php yerine kendi istediğimiz bir dosya ismi belirleyerek temamıza çağırabiliriz.

NOT : Yorumlar dosyasını kendiniz oluşturacaksanız  comment_form() fonksiyonu ile yorum gönderme formunu, wp_list_comments() fonksiyonu ile de yapılmış yorumların listesini çağırabilirsiniz.