WordPress için en gerekli eklentiler
17 Şubat 2015 Furkan Atabaş 4.097 Okunma 1 Yorum

WordPress için en gerekli eklentiler


Wordpress

WordPress sitelerinizde bulunması gereken eklentiler(plugins) dediysem bu illada kullan ne olur kullan kullanmazsan olmaz bak bu eklenti yoksa sitene site deme ulan sende kendine webmaster mı blogger mi diyorsun demek değildir. Sadece küçük bi öneri zaten bilindiği üzere ne kadar çok eklenti kullanırsak sitemiz bir o kadar yavaşlıyor. Birde web sitenize üst üste eklenen kodlar yüzünden web sayfanızda açıklar çıkabiliyor. Bu yüzden önerim eğer yazabiliyorsanız ve açık olmadığına eminseniz eklentisiz yapabileceğiniz işlemleri kendiniz fonksiyon olarak yazın ve kullanın. Ben yazamam diyorsanız da üzülmeyin eğer bu işten vazgeçmezsem sizinle bol bol fonksiyon paylaşacağım (:

Bu içerikte bulunan eklentiler benim geniş bir zamanda kurup kullandığım, not defterime yazdığım ve size öneriyor olduğum wordpress eklentileridir. Bu yazımda wordpress eklentilerinden kısa açıklamalarda bahsedip daha sonra zaman buldukça umarım tümünü tek tek farklı yazılarla geniiiiiiş geniiiiiiiiiiiiiiiiş anlatıcam.

Ve listemi yazmanın vakti geldi heralde (: Ama öncelikle liste dışında tutmam gereken Jetpack by WordPress.com adında bir eklenti var. Bu eklenti içinde neredeyse işinize yarayacak her türlü eklenti bulunuyor ve giderek işe yarayan eklentiler içerisine eklenmeye devam ediyor.

Ve listeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeemmmmmmmmmmmmm (:

Contact Form 7

Web siteniz için iletişim formları tasarlar ve  sizi çok fazla yormadan bu forma girilen verileri sizin belirttiğiniz e-posta adresine gönderir. Ayrıca form gönderme işlemi sonucunda çıkan bilgi yazılarını ayarlayabiliyor, birden fazla form oluşturabiliyor  ve  bir form değerini 2 ayrı e- posta adresine gönderebiliyor.

WP Mail SMTP

WordPress sitenizde mail gönderme işlemi yapamıyor hatalar alıyorsanız bunu düzeltmenin en basit yollarından biri bu eklentiyi kurup sunucunuza göre ayarlamalar yapmaktır. Daha sonra contact form 7 eklentisiyle oluşturulmuş olan formlar dahil sitenizdeki mail gönderme işlemleri çalışacaktır.

Really Simple CAPTCHA

Contact form 7 eklentisini kurdunuz ve iletişim formunu hazırladınız. Herşey iyi güzel fakat iletişim formunuza captcha  adı verilen rastgele karmaşık resim ve rakamar gösterilerek doğrulama istenen girdi alanında yapmak istediğinizde bu contact form 7 eklentisi içerisinde bulunmadığından olmuyor fakat Really Simple CAPTCHA eklentisini kurarsanız hiçbir ayar yapmadan formunuza captcha alanı eklemeniz yeterli olacaktır. Bu program zaten Contact Form 7 eklentisinin form oluşturma alanında isteniliyor.

Google XML Sitemaps

Sitenizin sitemap.xml (Site haritası)  dosyasını oluşturur ve günceller.

Seo Friendly Images

Resimlerinizin ALT ve TİTLE taglarını düzenleyerek seo uyumlu hale getiren faydalı bir eklenti.

All in One SEO Pack

Bu eklenti web sitenizin arama motorlarında üst sıralara çıkması için uğraşıyor. Bence bu programı bulundurmalısınız işte. Sizin için meta ve title taglarını düzenliyor. robots.txt dosyası oluşturuyor. sitemap.xml (Site Haritası) dosyasını oluşturuyor. Sosyal paylaşım siteleri için meta kodlarını ayarlıyor. Ama şunu söylemekte fayda var sadece bu eklentiyi kurup sonra da aaaaaaa ben hala neden googlede üst sıralarda çıkmıyorum demeyin. Tüm yükü bu eklenti tek başına kaldırmıyor unutmayın. Site temanızın da hızlı ve seoya uygun kodlanması ve en önemlisi içeriğinizin özgün olması gerekiyor.

 W3 Total Cache

Aha! işte bazı eklentilerde var ki her ne kadar eklentiler web sitenizi yavaşlatıyor desem de  onlar sitenizi hızlandırmak için yazılmıştır. W3 Total Cache eklentisi sitenizin dosyalarını sıkıştırarak daha hızlı açılmasını sağlar ve sunucunuuz rahatlatır falan filan ama kurun bu iyidir.

GZippy

Bu eklentiyi yazayım mı yazmayayım mı diye çok düşündüm ama listeme eklemişim yazmam gerekiyordu yapacak bir şey yok. Bu eklenti hafif olup sitemizde sıkıştırma işlemi yaparak daha hızlı açılmasını sağlar performans için önemli ama kurun diyemem çünkü bakıyorum şu an tarihe 17 şubat 2015  saat 00:54 ü gösteriyor ve eklenti sayfasında diyor ki eklenti 2 senedir güncellenmiyormuş. hmmm pfff ımmmm bunun için bir şey diyemem siz bilirsiniz belki bir gün güncellenir.

WP Touch

Responsive yani duyarlı bir web sitesi temanız yok ise bu eklenti içerisinde bulunan kendi temalarıyla mobil cihazlardan açılan web sitenizi mobil uyumlu bir şekilde gösteriyor. Bu arada söylemişmiydim hatırlamıyorum ama bir yerlerden duyduklarıma göre siteninizin mobil uyumluluğu da arama motorlarını ilgilendiriyormuş.

WP-PageNavi

Bu eklentinin görevi sayfalama. Temanızın kendine ait bir sayfalama fonksiyonu yoksa muhtemelen 20 içeriğinizde 50 içeriğinizde 50.000 içeriğinizde olsa anasayfa da yada kategori, arşiv, etiket ve arama gibi konu listenizin bulunduğu sayfalarda sadece ayarlarda belirtilen kadar içerik listelenecektir. Sayfalar arası geçiş yapmak için sayfa linkleri bulunmayacaktır. Bu eklentiyi kurup size verdiği fonksiyonu temanızın uygun yerine yazdığınızda artık sayfalama linkleriniz görüntülenecektir. Not: linkleri şekillendirmeyi unutmayın

Broken Link Checker

Siteniz içerisinde bulunan tüm linkleri kontrol ederek yönlendikleri adreslerin yayında olup olmadıklarına bakıyor ve duruma göre eğer linklerin açacak oldukları linkler kullanılmıyor ise bu kırık bağlantıları size admin panelinden ve e-posta adresinizden bildiriyor.

Breadcrumb NavXT

Bazı web sitelerinde denk gelmişsinizdir illaki. Sitenin neresinde olduğunuzu gösteren bir alan vardır. Örneğin şu an içinde bulunduğunuz web sitesinde de olduğu gibi  “Atabaş Yazılım > WordPress > Eklentiler > WordPress sitelerinizde bulunması gereken eklentiler” şeklinde size sitenin neresinde olduğunuzu gösteren bu linkleri eklemenizi sağlayan wordpress eklentisidir. İyidir, güzeldir, faydalıdır ve ihtiyaç duyulur.

Yet Another Related Posts

İçerik detay sayfalarında bulunan benzer içerikler, ilginizi çekebilecek yazılar gibi okuduğunuz yazıya benzeyen yazıları ziyaretçilerinize sunan eklenti.

Slider Eklentileri

Slider eklentileri sitenize kayan resimler yazılar gibi bölümler oluşturur. Bu konuda size 5 tane hoşuma giden wordpress slider eklentisini sizlerle paylaşıyorum ooo piti piti yapıp seçebilirsiniz. Favorilerime göre en üstte en sevdiğim olacak.

  • Cyclone Slider
  • Master Slider
  • Meta Slider
  • Easing Slider “Lite”
  • Responsive Slider

WP Smush.it

Upload edilen resimleri kalite kaybı olmadan optimize ederek hem alandan kâr etmenizi hemde sitenizin daha hızlı açılmasını sağlar.

WP CleanFix

WordPress sisteminiz siz yazılarınızı silseniz bile veritabanında bir yerlerde bunların kalıntılarını saklar. Veya yazdığınız yazılar sürümler şeklinde web sitenize tekrar tekrar kaydolur. Bunun gibi bir çok artık daha web sitenizin yavaşlamasına sebep olabilir. WP CleanFix bu artıkları ortadan kaldıran faydalı bir eklentidir.

WP Responsive Gallery Grid

WordPress editörüyle varsayılan galeri ekleme işlemi yapıldığında eklenen resimler pekde temanıza uygun ve güzel bir stilde çıkmıyor. Temanızın boyutlarına uymayan bu görsel dizisi pekte hoş olmayan bir görünüm ortaya çıkarabiliyor. WP Responsive Gallery Grid eklentisi wordpress gallerisine eklenen resimleri otomatik olarak boyutlandırıp hoş bir görüntü ile ziyaretçilere sunuyor.

 WP e-commerce

WordPress sitenizi alışveriş sitesine çevirebilecek olan pek faydalı eklenti. Şimdilik e-ticaret için kullanıldığını söylemekle yetiniyorum umarım daha sonra bu eklenti hakkında uzun bir açıklama yazısı yazarım.

Akismet

Çoğu wordpress kurulumunda varsayılan olarak yüklenen hafif bir eklenti. Girilen yorumların spam olup olmadığını kontrol ederek bunları yönetim paneli sayfasından görmenizi ve düzeltmenizi sağlıyor.

Signature Watermark

Yüklediğiniz resimlerin üzerine web site adresinizi yada herhangi bir başka bir şeyle imza bırakmak istiyorsanız işinize yarayacak hoş bir eklenti.

Responsive Lightbox

Resimlerinize tıklanınca ayrı bir sayfada açılıp ziyaretçilerinize zahmet çektirmesini istemiyorsanız. Resimlere tıkladığınızda bulunduğunuz sayfada tıklanan resmi öne çıkaran galeri eklentisi.

Simple Share Buttons Adder

İçeriklerinizi sosyal paylaşım sitelerinde paylaşmak için konularınızın altına paylaş butonları ekleyen wordpress eklentisi.