Windows python 3 nasıl kurulur?
19 Aralık 2017 Furkan Atabaş 1.972 Okunma Yorum Yok

Windows python 3 nasıl kurulur?


Python 3

Bu yazımda windows işletim sistemi kurulu olan bir bilgisayara nasıl python 3 kurulumu yapacağımızı anlatacağım. Görsel kullanıma önem veren bu işletim sistemi diğer işletim sistemlerine göre sizi daha az yoracaktır.

Öncekilke http://www.python.org/downloads linkine tıklayarak pythonun kendi resmi web sitesinin indirme sayfasına gidin. Sayfa açılınca Download Python 3.x.x yazan sarı butona tıklayın. İşlem sonrasında exe uzantılı python kurulum dosyası bilgisayarınıza inmeye başlayacaktır. Eğer internet hızınızda herhangi bir yavaşlık yoksa bu işlem sizi çok fazla bekletmeyecektir.

İndirme işlemi tamamlandıktan sonra kurulum dosyası üzerine çift tıklayarak kurulumun ilk adımını gerçekleştirin. Bu işlemden sonra karşınıza python kurulum penceresi gelecektir bu pencerede işaretleyebileceğiniz iki seçenecek olacak.

  1. Install launcher for all users (recommended)
  2. Add Python 3.5 to PATH

Bu 2 seçeneğin seçili olduğundan emin olun eğer seçili değillerse seçin. ve Install Now yazısına tıklayın.

Bu işlemden sonra python bilgisayarınıza kurulmaya başlayacaktır. Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra Close butonuna tıklayarak kurulumu bitirin. Ardından klavyenizden “Windows + r” tuşlarına basın yada başalttan Çalıştır’ı bulun. cmd yazın ve enter’a basın. Ekrana gelecek olan terminal ekranına “python –version” komutunu yazın. Eğer indirdiğiniz python adını ve sürümünü görüyorsanız kurulum işlemi tamamlanmış demektir.