Php get metodu ve get ile veri taşıma
21 Aralık 2017 Furkan Atabaş 2.083 Okunma Yorum Yok

Php get metodu ve get ile veri taşıma


PHP

Php get metodu ve get ile veri taşıma

Herkese merhaba,
bu yazımda sizlere php ile get işlemlerinden php de get kullanımından bahsedeceğim. Get işlemleri kısaca sayfalar arasında veri taşımaya ve bu veriler üzerinden diğer sayfalarda işlem yapmaya yarar. Get işleminde gönderilecek olan veriler tarayıcınızın adres satırında gözükür. Yani veriler web sitemizin linkine yazılarak taşınır.

Hemen bir örnek ile başlayalım elimizde bir üye görüntüleme sayfası olan “profil.php” dosyası bulunsun. Biz bu sayfaya get kullanarak kullanıcının ID yani kimlik numarasını göndererek profil.php sayfasında bu değerler veritabanından kullanıcıya ait olan bilgileri çekeceğiz. Oluşacak olan linkimiz şu şekildedir.
www.siteadresi.com/dosya.php?anahtar=değer
www.siteadresi.com/profil.php?id=1

 

Yukarıdaki örnekte de gördüğünüz gibi profil.php den sonra bir soru işareti ekledik ve linkimizi artık bir get değeri taşımaya hazırladık daha sonra php dosyamızda değeri taşıyacak olduğumuz anahtar kelimeyi yazdık ve ardından eşittir işareti koyarak taşınacak olan değeri yazdık.

Eğer dilersek tek bir veri gönderdiğimiz gibi php de get işlemlerinde birden fazla değerde taşıyabiliriz. Bunun için taşınacak değerler arasına “&” karakterini koyarak aynı şekilde anahtar ve değer yazarak devam edeceğiz.

www.siteadresi.com/isle.php?islem=sil&id=13

Yukarıda gördüğünüz gibi “isle.php” dosyamıza islem adında bir anahtara sil değerini atadık ve ardından “&” karakterini ekledik ve id anahtar kelimesine 13 sayısını atadık. Görüldüğü gibi php de get ile veri göndermek bu kadar kolay şimdi gelelim oluşturduğumuz bu dosyalarda get ile gönderdiğimiz verileri almaya.

Php de get ile veri taşırken bu verileri kolayca alabilmemiz için php ye ait olan sabit bir dizi değişkeni vardır bu değişken $_GET şeklinde yazılır ve tıpkı dizilerde olduğu gibi sonrasında köşeli parantezler []kullanılarak çağırılacak olan anahtar kelime yazılır.

 

Yukarıda görmüş olduğunuz kodlarda gelen get verilerini kolayca aldık. 2 örnek birbiri ile karıştırılmasın biz aynı dosyada iki kez id değerini almadık dosyalar birbirinden bağımısızdır. Bir örnek “profil.php” sayfasında diğeri ise” isle.php” sayfasında yapılmıştır.

Php de get ile veri aktarımından ve verilerin nasıl alınacağından bahsettim fakat şöyle bir durum var eğer bir dosyada $_GET kullanarak veri alıyorsanız ama o dosyaya bir veri göndermemişseniz bu durumda ekranda hata görmeniz kaçınılmaz olabilir. Bu hataları engellemek için bir get işlemi yapıldı mı veya gelen o get anahtarına bir değer atandı mı bunu kontrol etmek gerekebilir. Aşağıda ki kodlarda da nasıl bu kontrolleri yapabileceğimizi göstereyim.