Php – Dizi içinde arama yapmak in_array()
15 Şubat 2015 Furkan Atabaş 7.584 Okunma Yorum Yok

Php – Dizi içinde arama yapmak in_array()


Codex PHP

Php programlama dilinde girilen değerin dizi içerisinde var olup olmadığını araştırıp in_array olarak yazılan dahili php fonksiyonudur. php.net web sitesinde en doğru şekilde özetlenmiş biçimiyle samanlıkta iğne arar. Aratılan içerik dizi içerisinde bulunuyorsa TRUE bulunmuyorsa FALSE değeri döndürür.

Aldığı Parametreler:

  • $aranacak_icerik » Dizi içerisinde aramak istediğiniz içerik.
  • $icinde_arama_yapilacak_dizi » Girilen içeriğin aranacak olduğu dizi.
  • $icerik_turune_bakilsinmi » true yada false olarak isteğe bağlı eklenebilecek olan içeriğin türüne de dikkat ederek girilen içeriğin tam türüne göre eleman var ise TRUE dönmesini sağlayan parametre. (Örnekleyerek açıklanacak)

Ve artık örneklemelere geçebiliriz. Zaten pek kolay olan bu fonksiyonu anlamak hiç zor gelmeyecek olsa da eğer maksat muhabbet olsun yazım uzasın bir iki de örnek katayım diyorum. Hadi Bismillah

Sade Kullanım Şekli: Bu örnekte $samanlik adında bir dizi değişkeni oluşturup içerisine dizi elemanları yerleştirdim. $aranacak isimli bir değişken daha oluşturup aranacak olan içeriği bu değişkene atadım. Daha sonra if sorgusu içerisine in_array() fonksiyonumu çalıştırıp sonuçları ekrana bastım. Aşağıda ki kodlama da sonuç Samanlıktaki iğne bulundu (: şeklinde olacaktır.

 3. parametre kullanılarak yapılan uygulama: Bu uygulama da 3. parametre TRUE olarak girilicek. Bir değişken atamasında girilen içeriğin rakamsal olduğunu düşünelim ve bu içeriği değişkene atarken tırnaklar içerisinde yazalım $degisken = “123” gibi. Bu durumda atanan 123 değerinin türü STRING(metinsel) olacaktır. Eğer ki 123 sayısını tırnak kullanmadan sade bir biçimde $degisken = 123 şeklinde atarsak işte o zaman 123 sayısının türü INTEGER(tam sayı) olacaktır.

Yukarıdaki örnek kodlarımızda $aranacak değişkenimize iğne yerine 1453 sayısını atayalım ve bu atamayı yaparken 1453 sayısını da tırnak karakterleri içerisine alalım. Bu durumda 3. parametre TRUE olarak girilirse 1453 sayısı dizi içerisinde bulunsa da türleri farklı olduğundan geriye FALSE dönecektir.

 Sonuç:Bu samanlıkta iğne falan yok baby :/ olacaktır.