MS Outlook’a alternatif mail programları
03 Eylül 2015 Furkan Atabaş 15.117 Okunma Yorum Yok

MS Outlook’a alternatif mail programları


Programlar Tanıtım

Not: Boş muhabbetimle ilgilenmiyorsan aşağıdaki 3 paragrafı geçmeni ve konuya girişten başlamanı öneririm.

Şuan içinizde bu konuyu okuma isiteği ile yazı linkine tıklamışsanız muhtemelen sizinde canınız microsoft outlook programından sıkıldı yada başınız outlook ile gerçekten belada. Beni kendini kullanmaktan vazgeçiren, alternatif mail programları aramak zorunda bırakan sebepleri eski toprak bilgisayarımı beni bunaltıcı derece de yavaşlatması ve atabasyazilim.com sitemin mail sunucusuna bağlanamayıp hesabımı ekleyememem oldu.

Eğer web sitenizin mailini kullanmak için yada diğer gmail, yahoo, yandex vs maillerinizi kullanmak için outlooka hesap ekleme işlemi yaptıysanız az çok bu işlemlerin nasıl olduğunu bilirsiniz. Outlook dosya dan hesap ekle denir ardından hesap ayarlarını el ile yapılandırırız Ad soyad, e-posta, gelen giden sunucu adresleri, kullanıcı adı parla gibi bilgileri gireriz diğer ayarları yapılandır seçeneği ile giden ve gelen ayarlarını yapar port numaralraı ve şifreleme türlerini seçeriz ve hesabı ekleriz.

En son outlook mail ekleme denememde, hosting firmam olan turhostun destek bloğunda var olan Outlook 2010 E-posta kurulumu başlıklı içerikteki ayarları uyguladım.  Fakat sonucunda ben şok ben iptal ben vefad. Hiç bir işe yaramadı sunucu ile bağlantı kuramadı ne yazık ki. Bende bu konuya bir çözüm bulamayınca hosting firmamla görüştüm ve sorunun outlook ile alakalı olabileceğini söylediler. Ardından bende outlooka alternatif olabilecek programlar aramaya koyuldum.


Outlook alternatif programlar

Aramalarım sonunda bir çok outlook alternatifi program ile karşılaştım fakat ben hepsinin adını yazıp yukarıda yaptığım gibi konuyu daha fazla kirletmek istemiyorum bence işinize yarayacak en iyi 2 program Wİndows Live Mail ve Thunderbird.

 • Windows Live Mail : Alternatif olmasına rağmen yine Microsoft’a ait bir program olan windows live mail programının outlookdan daha hafif olduğunu düşünüyorum. İsteyenlerin bu programı kullanmasını öneririm. Windos Temel Parçaları linkine tıklayıp açılan sayfadan  Şimdi İndirin  butonuna tıklayarak bilgisayarınıza indirin. Daha sonra kurulumu başlatın ve kurulum ekranında gelecek olan programlar içinden Windows Live Mail i kesin seçerek kurulumu bitirin gerisini anlatmıyorum sen bul.
 • Thunderbird : Mozillaya ait olan bu mail programı indirip kurduktan sonra bana uuu ne gadada tatlı bi okada farklı dedirtmeyi başardı. Hesap kurulumları da outlook da olduğu gibi diğer ayarlarla falan uğraştırmıyor. Çoğu zaman mail serverlarını kendi buluyor. Zaten birazdan thunderbirde nasıl hesap eklenir resimli olarak anlatıcam. Ama önce Thunderbird mail programını için buraya tıklayın ve açılan sayfada  Ücretsiz indirin  butonuna tıklayarak Thunderbirdi indirin. Daha sonra bilgisayarınıza inen kurulum programını çalıştırın ve kurulumu tamamlayın.

Thunderbird hesap ekleme

Bu yazıda size bir outlook alternatifi olan Thunderbird mail programına nasıl gmail hesabı ekleyeceğinizi göstereceğim. Diğer mail sunucuları içinde çoğu zaman aynı işlemler geçerli olur. Zaten genel olarak sunucuları otomatik tanıyabiliyor.

 1. Thunderbird mail programını çalıştırın
 2. Ana ekranda    Hesaplar    sekmesinde “Yeni hesap aç” başlığı altında bulunan “E-posta” yazısına tıklayın.
 3. Açılan yeni pencerede “Adınız, E-posta adresi ve Parola” kutularını doldurarak “ İlerle ” butonuna tıklayın.
  thunderbird-gmail-hesabı-ekleme-1 
 4. Açılan yeni pencerede muhtemelen sunucu ayarlarınız bulunmuş ve sizden gelen postalar için bir IMAP ile POP3 arasında bir seçim yapmanız istenecektir.
  Ayalarınız otomatik bulunmadıysa “Elle Yapılandırma” butonuna tıklayarak sunucunuza ait olan bilgileri girin.
  “IMAP” ile”POP3″ arasında ki farkı zaten pencerede yazmışlar herkes gibi benimde önerim “IMAP” seçmenizdir. “Bitti” butona tıklayarak devam edin.
  thunderbird-gmail-hesabı-ekleme-2 
 5. Bu aşamada “gmail” hesabı eklediğiniz için google’dan mailinizi başka bir yerde kullanmak için izin vermeniz gerekiyor.
  Yeni bir pencerede gmail girişi için bir pencere açılacak şifrenizi girerek devam edin.
  thunderbird-gmail-hesabı-ekleme-3 
 6. Son olarak Thunderbrid mail programının elektronik posta hesabınızı kullanabilmesine izin vermek için  Kabul et  butonuna tıklayın.
  thunderbird-gmail-hesabı-ekleme-4

 

Yazımı bitirirken son olarak  yazımı faydalı bulduysanız  G+1  lerin ve yazılarımın  sosyal  medya  da paylaşılmasının bana çok büyük desteği olduğunu unutmayın. Desteğinizi esirgemeyin.