jQuery nedir ve nasıl kullanılır?
20 Şubat 2015 Furkan Atabaş 5.101 Okunma Yorum Yok

jQuery nedir ve nasıl kullanılır?


jQuery

jQuery nedir?

jQuery basit ve net olarak bir javascript kütüphanesidir. Javascript ile yapılabilecek her şeyi jQuery ile de yapmak mümkündür. jQuery javascript fonksiyonlarının basite çevrilmiş halidir ve javascript ile karmaşık kodlar yazılarak yapılan işlemler jQuery ile daha basit kodlar ile yapılır.

jQuery nasıl kullanılır? Sayfaya nasıl dahil edilir?

Sitemizde jQuery kodlarını kullanabilmek için öncelikle jQuery kütüphanesini  sayfamıza dahil etmemiz gerekir. Bu entegre işlemini script tagları içerisinde src parametresine jQuery kütüphanesinin kodlarının bulunduğu linki yazarak gerçekleştiririz. Bu kodları istersek http://jquery.com/download sayfasından ya da https://developers.google.com/speed/libraries/devguide#jquery sayfasından alabiliriz. Dilersek bu kodları bilgisayarımıza indirip sunucumuza atarak oradan çağırabiliriz. Ben sizin için jQuerynin kendi sayfasından aldığım kodları buraya ekliyorum. Dilerseniz buradan kopyalayın.

Entegre kodumuzu alıp istersek head html taglarımızın içerisine istersekde body taglarının içerisine hemen </body> kapama tagından önce ekleyebiliriz. body taglarının içerisinde en sona eklememizin amacı sayfa içeriği yüklendikten sonra dosyayı çekerek sayfa içeriğinin yüklenmesinin gecikmesini önlemek.

Not: jQuery için kendi yazacağımız kodların jQuery dosyasını çağırdığımız satırdan aşağıda yazılması gerekir.

Ben jQuery kodlarımı nereye yazacağım

Kendi jQuery kodlarımızı yukarıdaki jquery.js dosyasını sayfamıza dahil ettiğimiz satırın aşağısındaki uygun olan herhangi bir satırdan başlayarak script tagları arasına yazabiliriz.

 jQuery Ready Fonksiyonu

Bu arada kodlarımızı nerede yazmalıyız konusuna geldikten sonra bahsetmem gereken bir konu daha var. jQuery kodlarımızın hatasız bir şekilde çalışabilmesi için sayfamızın tamamen yüklenmesi gerekmekte. jQuery javascript kütüphanesinde bulunan ready fonksiyonu sayfamız yüklendikten sonra işlem yapılmasını sağlıyor. Bu yüzden en sağlıklısı jQuery kodlarımızı bu ready fonksiyonu içerisine yazmaktır. Bunun kullanımını aşağıda verdiğim gibi yaparsanız en sağlıklı şekilde jQuery kullanabilirsiniz.